ANALIZA KOLORYSTYCZNA

woman-girl-shooting-photography

Ten post dedykowany jest naszym obecnym oraz przyszłym Klientkom indywidualnym, które są zainteresowane szyciem odzieży na miarę.

Z naszego doświadczenia wynika, że najwięcej emocji budzi kwestia doboru koloru kreacji. Co oczywiste, najlepiej jest wybrać kolor, który najlepiej dopasuje się do naszego typu urody. Nie każdemu przecież pasuje krwista czerwień lub chłodny błękit. Co jednak jeśli nie jesteśmy w stanie określić do którego typu należymy? Tutaj przydatna okaże się analiza kolorystyczna.

Możemy wyróżnić 4 główne typy urody, których nazwy wzięły się od pór roku: wiosna, lato, jesień, zima, natomiast każda pora roku ulega dalszemu podziałowi na kolejne trzy podkategorie. W sumie mówimy więc o 12 typach kolorystycznych.

WIOSNA

 1. czysta wiosna (clear spring)
 2. ciepła wiosna (warm spring)
 3. jasna wiosna (light spring)

LATO

 1. jasne lato (light summer)
 2. chłodne lato (cool summer)
 3. zgaszone lato (soft summer)

JESIEŃ

 1. głęboka jesień (deep autumn)
 2. ciepła jesień (warm autumn)
 3. zgaszona jesień (soft autumn)

ZIMA

 1. czysta zima (clear winter)
 2. chłodna zima (cool winter)
 3. głęboka zima (deep winter)

Zrób test

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wskazanie i analiza atrybutu dominującego, czyli wrażenia które dominuje nasz typ urody. Po uwagę bierzemy karnację, kolor oczu i  naturalny kolor włosów – pamiętaj, że atrybut dominujący występuje łącznie w trzech elementach.

Określamy temperaturę (chłodny czy ciepły), walor (jasny czy głęboki) i chromę (czysty czy zgaszony) kolorytu danej osoby. Spośród tych sześciu atrybutów wybieramy jeden dominujący.

Pamiętaj, że do testu najlepiej przystąpić bez makijażu, w naturalnym świetle dziennym. Farbowane włosy należy spiąć w kok lub w kucyk. Przyda się także lusterko.

Na grafice poniżej opisane zostały wszystkie typy kolorystyczne. Spróbuj określić swoje cechy wyglądu oraz odnaleźć je w jednej z pór roku. Do każdego typu urody dopasowane zostały kolory, w których prezentuje się on najlepiej.

 

1 (2)

 

Po ustaleniu koloru kreacji zostaje już tylko określenie fasonu. Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym poście, gdzie będziemy analizować typy sylwetek oraz najlepsze dla nich fasony ubrań.

picture via: pinterest.com