„Draping” – tworzenie szablonów na manekinie – WIDEO! :)

Zdjęcie szablonu podczas tworzenia

Istnieją dwa główne sposoby kształtowania stroju: rysowanie płaskich szablonów oraz drapowanie na manekinie.

Pierwszy sposób polega na precyzyjnych pomiarach i obliczeniach. Efekt końcowy szablonu stworzony tą metodą widoczny jest dopiero po odszyciu. Drapowanie jest jedną z technik wyjściowych w kreowaniu ubioru, używaną w dużych domach mody, tam gdzie oryginalność kroju, proporcje i efekt końcowy odzieży odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu marki.

Samo drapowanie nie jest trudną czynnością, wymaga jedynie precyzji, czasu oraz podstawowej wiedzy na temat kroju i anatomii człowieka. Trudności zaczynają się w momencie wychodzenia poza ramy podstawowych form. Modelowanie draperii, czy nietypowych cięć może być bardzo ciekawym lecz niezwykle trudnym zajęciem wymagającym cierpliwości, zręcznej ręki, wyobraźni przestrzennej oraz doskonałego wyczucia proporcji. Kluczową cechą dobrego projektanta jest umiejętność wyobrażenia sobie efektu w trzech wymiarach, uwzględniając cechy docelowego materiału.

Możesz zacząć tworzyć własne szablony lub kupić je w naszym sklepie internetowym w sekcji SZABLONY

W internecie pojawia się coraz więcej filmów oraz materiałów instruktażowych na temat szycia. Poniżej umieszczamy nasz ulubiony kanał związany z drapowaniem na manekinie :)

Chcesz wiedzieć więcej na temat zasad tworzenia i modelowania szablonów? Polecamy dwa tytuły:
„Krój i modelowanie odzieży lekkiej. Krawiectwo miarowo-usługowe” / Mierowska Karolina
„Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej” / Parafianowicz Zbigniew