Ewolucja sukni ślubnej

okladka wesele

Wraz z początkiem wiosny oraz słonecznej pogody rozpoczynamy sezon na śluby i wesela. Jako pasjonaci mody czujemy się w pełni usprawiedliwieni faktem, że hasło „ślub” kojarzy się nam przede wszystkim z białą suknią ślubną. Jest to symbol, który przez ostatnich 100 lat na dobre zakorzenił się w tradycji naszego społeczeństwa.

Każda przyszła Panna Młoda pragnie wyglądać olśniewająco w dniu swojego ślubu, nieważne czy planowana jest skromna ceremonia, czy też huczne przyjęcie na 300 osób. Suknia jest oczywiście najważniejszym elementem stroju Panny Młodej i to na nią zwracana jest największa uwaga. Kwestia dobrania odpowiedniej sukienki, a następnie pasujących do niej dodatków, to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do uroczystości. Tak było zawsze i nie sądzimy, że kwestia ta ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości. :) Zainspirowani obecnymi trendami w modzie ślubnej, postanowiliśmy sięgnąć głębiej i prześledzić ewolucję sukni ślubnej na przestrzeni ostatniego stulecia.

1900.

1900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trend białej sukni ślubnej wyznaczyła w połowie XIX wieku Królowa Wiktoria. Właśnie dzięki niej, początkiem nowego stulecia najbardziej popularne stały się suknie w kolorze białym. Jednak nawet wówczas część kobiet w calszym ciągu decydowała się na suknie z liliowych, błękitnych i jasnoróżowych tkanin. W modzie były wcięte talie, welony oraz długie treny i rękawiczki.

Zdjęcie przedstawia bawarską księżniczkę Marie Gabrielle w dniu ślubu. Panna Młoda wybrała suknię bez rękawów, z szeroko wyciętym owalnym dekoltem. Na uwagę zasługuje przepiękne drapowanie wokół linii dekoltu, natomiast imponująca spódnica z trenem wspaniale kontrastuje z zaznaczoną gorsetem talią. Z całością doskonale komponuje się klasyczny, długi welon oraz perły.

1910.

1910-2

W roku 1910 moda ślubna upłynęła pod znakiem mniej klasycznych sukien, wykonanych z koronki i zwiewnych tkanin. Wszystko to za sprawą nowego modnego elementu przyjęcia weselnego – gramofonu oraz tańców. Luźna suknia nie krępowała ruchów, dzięki czemu Panna Młoda mogła swobodnie tańczyć na przyjęciu. Pierwsza dekada XX wieku to czas ruchu sufrażystek oraz odejścia od sztywnych tradycji oraz koncepcji wesela.

Panna Młoda na zdjęciu wybrała romantyczną suknię złożoną z dwóch warstw. Wierzchnia warstwa wraz z trenem wykonana została z delikatnej koronki. To bardzo dziewczęcy model, ze skromnym dekoltem oraz rękawem do łokcia. Z dodatków widzimy okazały bukiet oraz ozdobny czepiec z długim welonem.

1920.

1920

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawdziwa rewolucja w świecie mody! Kobiety po raz pierwszy odważyły się pokazać nogi, a dokładnie kostki. Suknie ślubne lat dwudziestych są krótkie i wyjątkowo ozdobne. W modzie są wszelkie paciorki, koraliki, gipiury, frędzle, a także pióra. Suknie są raczej luźne i mają obniżoną talię. Dużą rolę odgrywają też zdobione opaski na głowy, które eksponowały najmodniejsze wówczas boby.

Gloria Swanson, Panna Młoda uwieczniona na zdjęciu, w dniu swojego ślubu wystąpiła w połyskliwej sukience przed kostkę. Tkanina z której uszyto suknię ozdobiona została mnóstwem połyskliwych paciorków oraz haftem. Komplementarnym elementem stroju jest peleryna wykonana z tej samej tkaniny. Efektowne wykończenie całości stanowi wachlarz z białych piór oraz odszyta kamieniami opaska na głowę.

1930.

1930

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót smukłej, wiotkiej sylwetki. Przyszłe Panny Młode w latach trzydziestych XX wieku decydowały się na eleganckie, lejące suknie do ziemi, z długim koronkowym trenem i równie długim welonem. Zrezygnowano z błyskotek na rzecz misternie tkanych koronek. Krój sukni ślubnej również uległ zmianie – nastała moda na dopasowane góry z dekoltem w szpic oraz lejącą, romantyczną spódnicą. Suknie miały zazwyczaj długi rękaw, natomiast do sukni z krótkim rękawem dobierano białe rękawiczki za łokieć. Bukiety tej epoki były duże, często przedłużane, aby lepiej komponowały się ze spódnicą sukni.

1940.

1940

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lata czterdzieste to okres II Wojny Światowej. W tym czasie narzeczeni mieli mało czasu i środków na zorganizowanie prawdziwego wesela, bardziej popularne były skromne ceremonie z liczbą gości ograniczoną do najbliższej rodziny. Rzeczywistością było zawieranie związków małżeńskich podczas przepustki żołnierskiej Pana Młodego na 24 lub 48 godzin. W dniu ślubu Panny Młode bardzo często wybierały eleganckie kostiumy złożone z rozkloszowanej spódnicy do kolana oraz marynarki i koszuli. W modzie były również toczki z woalką, zastępującą welon. Uzupełnieniem całości były skromne bukiety.

1950.

1950

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z końcem wojny, narzeczeni powrócili do tradycji uroczystych zaślubin zawieranych w świątyniach oraz formalnych, eleganckich wesel. Przyjęcia weselne odbywały się w podniosłej atmosferze, bardzo duży nacisk kładziono na etykietę.

Suknie ślubne z lat 50. XX wieku charakteryzują się pełną spódnicą na kole. W świecie mody był to okres niepodzielnych rządów Christiana Diora, tak więc większość Panien Młodych wzorowało swoje suknie na jego projektach. Suknie miały dopasowane góry, bardzo często z gorsetem wyciętym w  serduszko. Wierzchnia warstwa sukni wraz z długimi rękawami często wykonana była z koronki. Warto zauważyć, że sama spódnica była lekko skrócona, co pozwalało na podziwianie butów Panny Młodej.

1960.

1960

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekada różnorodności. Z jednej strony w modzie były klasyczne suknie ślubne w stylu empire – długie, smukłe sylwetki, wykonane z eleganckiej satyny, bez zbędnych ozdób. Z drugiej strony długość spódnicy sukni ulegała coraz dalszemu skróceniu, co było szczególnie widoczne pod koniec lat 60-tych. W dalszym ciągu modne były długie rękawy, a także dopasowane rękawiczki za łokcie. Ciekawostkę stanowią welony. Na głowie ówczesnej Panny Młodej królowały tiary lub kolumnowe nakrycia głowy, do których doczepiano długie welony.

1970.

1970

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna dekada, gdzie trudno jest wyróżnić jeden, wiodący styl w modzie ślubnej. Lata siedemdziesiąte stanowią mieszankę wszystkich poprzednich stylów. Panny Młode dobierały kreacje pod kątem własnych upodobań, nie zaś odgórnie narzuconych trendów. Dzięki temu możemy podziwiać koronkowe suknie z imponującymi trenami, suknie w stylu empire, ale także krótkie sukienki przed kolano w stylu hippie. Jedno jest pewne, była to epoka koloru i wzoru. Druhny nosiły nasycone, kolorowe sukienki, natomiast przyszli Panowie Młodzi – kolorowe garnitury.

1980.

1980

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Styl sukni ślubnych tego okresu wyznaczyła Księżna Diana, która swoją ślubną kreacją zainspirowała miliony przyszłych Panien Młodych. W modzie był styl księżniczki – pełne spódnice, bufiaste rękawy i przede wszystkim ozdoby – błyszczące kamienie, paciorki, lśniące koronki, a także wszelkiego rodzaju falbanki i drapowania tkaniny. Właśnie w tym czasie zapanował trend na jak najdłuższy tren i jak najszerszą  spódnicę. Dopełnieniem ślubnego stroju był oversizowy bukiet, długi welon oraz wyrazisty makijaż.

Nowością na weselach lat 80-tych była możliwość nagrywania uroczystości na filmie, natomiast przyjęcia weselne stawały się coraz bardziej huczne.

1990.

1990

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weselne szaleństwo – w latach 90-tych XX wieku nastąpiła era filmów o tematyce ślubnej, takich jak ,,Cztery wesela i pogrzeb” (1994r.)   To okres, w którym każda Panna Młoda marzyła o bajkowym weselu oraz najpiękniejszej sukni. Suknie ślubne stawały się coraz droższe. Bardzo wiele kobiet wybierało kreacje w stylu księżniczki z lat 80-tych, natomiast pod koniec dekady obserwujemy trend na coraz prostsze i skromniejsze suknie.

Obecnie.

Obecnie w modzie są wszelkie kroje sukien ślubnych. Wybierając kreację na ten specjalny dzień, kobiety przede wszystkim zamawiają fason, który odpowiada ich sylwetce oraz pasuje do tematyki przyjęcia. Bardzo często widzimy Panny Młode, które swoją suknią nawiązują do trendów lat ubiegłych. Nam do gustu najbardziej przypadły suknie ślubne z lata 30. i 50.

Poniżej zamieszczamy link do krótkiego filmiku, który w ciągu 3 minut ukazuje w jaki sposób zmieniała się moda ślubna w ciągu minionego stulecia.

 

Źródła:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.