FASHIONABLE EAST. BIAŁYSTOK FASHION WEEK 2015

bg-header-2

W miniony weekend mieliśmy okazję uczestniczyć w Białystok Fashion Week, który bez wątpienia jest największym świętem mody w Polsce wschodniej. Tegoroczna edycja (30.07 – 02.08.2015) odbyła się w klimatycznym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej i skupiła wielu z najznamienitszych europejskich projektantów mody.

Każdy z czterech dni imprezy został podzielony na kilka etapów.

  • First Run – w tej części mieli okazję zaprezentować swe kolekcje debiutujący projektanci,
  • Fashion Now – projektanci, którzy mają już ustabilizowaną pozycję w branży,
  • Fashion Stars – grupa utytułowanych projektantów, których wszyscy znamy i cenimy,
  • Special Stars – creme de la creme świata mody; w tym roku mieliśmy przyjemność gościć Jonathana Lianga oraz Mariusza Przybylskiego.

fe_2015_poster_b1_zajawka  fe_2015_poster_b1_do_druku

 

bartosz malewicz (2)  bartosz malewicz

Bartosz Malewicz postawił na szyk i klasykę elegancji. Na wybiegu dominowały perfekcyjnie skrojone kostiumy oraz stonowane kolory. Nie zabrakło również efektownych sukienek koktajlowych. Jako jeden z nielicznych, Malewicz zaprezentował także świetną modę męską – niezbity dowód na to, że Fashionable East nie jest imprezą stworzoną wyłącznie dla kobiet.

michal starost

Michał Starost & Pachnąca Szafa zaprezentował kolekcję Flower Chic, która zainspirowana została zapachem i kwiatami. Wszystkie sylwetki z tej linii mają charakter haute couture. Nas zachwyciły świetne fasony – projekty Michała Starosta są wyjątkowo kobiece, świetnie podkreślą i wymodelują sylwetkę. Nawiązaniem do pachnącej szafy okazały się perfumy, którymi spryskiwały się modelki na wybiegu.

natasha pavluvhenko

Klimat pokazu Natashy Pavluchenko jeszcze długo będzie robił na nas wrażenie. Dramatyczna animacja wybiegu oraz efektowny makijaż modelek obroniłyby każdą kolekcję. Jednak niezwykle dopracowane projekty Natashy Pavluchenko stanowią przykład designu najwyższej klasy. Kobiece sukienki, wspaniałe spódnice, romantyczne koronki w lekko awangardowym, niepokojącym wydaniu.

mariusz przybylskiPokaz Mariusza Przybylskiego stał się grande finale Fashionable East 2015. Projektant zaprezentował kolekcję SS15 Wild at Heart. Motywami przewodnimi kolekcji są kolorowe, geometryczne nadruki, ale także zdobienia z połyskujących kamieni. Dominował styl sportowy – bluzy, kurtki bomber oraz niezobowiązujące garnitury. Jednak dzięki zastosowaniu najwyższej jakości tkanin Przybylski nadał nowe znaczenie terminu sportowa elegancja. Trzeba także dodać, że projekty z tej linii są chętnie noszone przez gwiazdy polskiego show biznesu.

Fashionable East 2015 okazało się ogromnym sukcesem, w tym organizacyjnym. Jest to zasługa całej rzeszy osób, które bardzo ciężko pracowały nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia. Tegoroczna impreza skupiła w sobie ponad setkę wolontariuszy, którzy okazali się nieocenionymi pomocnikami podczas przygotowywania poszczególnych pokazów. Dzięki udanej akcji promocyjnej w mediach, Fashion Week cieszył się sporym zainteresowaniem publiczności. Niejednokrotnie trudno było o wolne miejsce na widowni! Na plus oceniamy także miejsce. Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej nadawał całej imprezie właściwą atmosferę oraz oprawę.

Na cztery dni Białystok stał się wschodnią stolicą mody. Organizatorom Fashionable East gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję w 2016 roku.

Photo credits: futura.pl