SZYCIE KOSZULEK – WSZYSTKO, CO CHCIAŁBYŚ WIEDZIEĆ O PRODUKCJI

fashion-clothes-hanger-clothes-rack-clothing

Gratka dla wszystkich miłośników know-how. W dzisiejszym wpisie prezentujemy dokładny opis produkcji koszulki t-shirt. Jeszcze chwila, a szycie koszulek nie będzie mieć przed Tobą tajemnic!

KROK 1.  PROJEKT lub RYSUNEK TECHNICZNY

tee m2 22

Początek procesu produkcji zaczyna się oczywiście od złożenia zamówienia, ale to wiemy wszyscy. Nas interesuje to, co dzieje się później. Aby coś wyprodukować – należy mieć pomysł, a jeszcze lepiej projekt lub rysunek techniczny.

KROK 2. SZABLON WYJŚCIOWY

Z rysunku technicznego tworzymy szablon wyjściowy, czyli rozrysowane elementy koszulki, które składają się na jej całość. Szablon wykonujemy z kartonu, w rozmiarze środkowym (zazwyczaj M) lub konkretnym rozmiarze, zamówionym przez klienta.

KROK 3. PROTOTYP

Kolejnym etapem jest odszycie prototypu, czyli pierwszej sztuki służącej jako wzór. Prototyp odszywamy, aby zyskać wizualizację projektu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu klient ma możliwość przyjrzenia się zamówionej koszulce oraz przemyślenia tematów takich jak wykończenie, ozdoby, nadruki.

KROK 4. PRZYMIARKA

Na tym etapie produkcji odbywa się przymiarka. Podczas przymiarki możemy uzgodnić z klientem wszystkie szczegóły dotyczące danego modelu. Podczas przymiarki bardzo często okazuje się, że rezygnujemy z pewnych elementów lub nieco zmieniamy wizję projektu. I bardzo dobrze, ponieważ jest to ostatnia chwila na wprowadzenie zmian.

KROK 5. POPRAWKI

Podczas przymiarki doskonale widać wszelkie niedoskonałości, które należy wyeliminować. Naszym celem jest stworzenie wygodnej koszulki, której noszenie będzie przyjemnością. W tym celu nanosimy wszelkie niezbędne poprawki na szablon, a jeśli sytuacja tego wymaga – również na prototyp.

KROK 6. STOPNIOWANIE

Poprawiony szablon wyjściowy wędruje do pracowni, w której odbywa się jego stopniowanie. W fachowym żargonie proces ten nazywamy gradacją szablonu. Wykorzystujemy w tym celu specjalistyczny program komputerowy oraz interaktywną tablicę.

KROK 7. KROJENIE

Postopniowane szablony przenosimy do krojowni.

A. Przystępujemy do sporządzenia trafaretu, czyli układu kroju. W głównej mierze polega na to takim ułożeniu względem siebie części składowych koszulki, aby jak najbardziej ograniczyć ilość niewykorzystanej  powierzchni materiału. Gotowy układ przenosi się następnie na papier termoczuły.

lagowanie1

B. Kolejny etap to lagowanie. Lagowanie oznacza warstwowe ułożenie materiału na stole krojczym. Materiał układany jest warstwa po warstwie, jedna na drugiej. Dzięki temu podczas krojenia otrzymujemy określoną ilość elementu podczas jednego cięcia. Lagowanie jest procesem czasochłonnym, ale znacznie skraca czas krojenia.

krojenie4nożyk1

C. Kiedy materiał leży już polagowany na stole – naklejamy na niego papier z układem, który będzie służył nam jako linie, po których poprowadzimy nóż. Krojenie jest procesem wymagającym ogromnej dokładności i cierpliwości oraz olbrzymiej wiedzy na temat tkanin.

KROK 8. NADRUKI

kieszonki4

W sytuacji, gdy klient zamówił koszulki z nadrukami odpowiednie elementy (wykrojniki) wysyłane są do drukarni. Proces ten zajmuje kilka dni, w zależności od wielkości oraz stopnia skomplikowania wzoru. Po powrocie wykrojników z drukarni przystępujemy do zszywania poszczególnych elementów.

KROK 9. ROZPISANIE PROCESÓW

W tym samym czasie osoba odpowiedzialna za kwestie techniczne tworzy listę procesów. W spisie uwzględniamy wszystkie procesy, które wykonują krawcowe – czyli krok po kroku tworzymy „instrukcję” uszycia koszulki. Wprowadza to sprawiedliwy podział obowiązków, a każda krawcowa doskonale wie za który proces jest odpowiedzialna.

KROK 10. SZYCIE

basia23

Ostatnim etapem jest zszycie wszystkich elementów koszulki. Odszycie odbywa się procesami. Oznacza to, że dany proces wykonuje osoba, która najlepiej sobie z nim poradzi. Zaletą tego systemu są koszulki wyprodukowane w identyczny sposób, które nie różnią się od siebie żadnym detalem. Gotowy t-shirt jest starannie prasowany, składany oraz pakowany w opakowanie firmowe.

naglowek

Teraz, gdy poznałeś już niesamowicie skomplikowany i złożony proces tworzenia koszulki, musisz pamiętać o jednym. Nie próbuj tego w domu! :) Skontaktuj się z nami, wybierz odpowiedni model i zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu w produkcji odzieży. Gwarantujemy, pełną satysfakcję i obsługę klienta na najwyższym poziomie!